Dynia w kosmetyce

Dynia wzmacnia i napina skórę

Dynia jest źródłem cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, dlatego dietetycy polecają, by jeść potrawy z jej dodatkiem. Kosmetolodzy mają podobne zdanie – cenne właściwości można wykorzystać zewnętrznie, dodając miąższ z dyni lub olej z pestek z dyni do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów.

Miąższ z dyni wzmacnia i wygładza skórę, ujędrnia ją i poprawia napięcie. W domu możemy wykonać maseczkę dyniową na tłustą cerę. Rozgnieciony miąższ z dyni ucieramy na pastę z jogurtem naturalnym, śmietaną lub twarożkiem. Powstałą pastę nakładamy na twarz, trzymamy około 15 min, następnie zmywamy letnią wodą. Taka maseczka nawilży skórę, ale i oczyści ją i zmniejszy wydzielanie sebum, przez co skóra będzie się wolniej przetłuszczać i unikniemy nieestetycznego świecenia się. Z miąższu dyni możemy wykonać także regenerującą kąpiel. Wystarczy wymieszać miąższ z niedużej dyni z dwoma litrami tłustego mleka, dodać do wody i relaksować się w takiej kąpieli przez co najmniej 20 min.

Olej z pestek dyni to olej nawilżający, który zadba o przesuszoną skórę. Pomaga także walczyć z przedwczesnym starzeniem się skóry i opóźnia proces pojawiania się zmarszczek. Dzięki zawartości potasu w składzie oleju wykazuje także działanie oczyszczające, więc osoby, które posiadają cerę z tendencją do niedoskonałości również będą zadowolone. Kosmetyki naturalne również zawierają olej z pestek dyni. Najczęściej możemy go spotkać w olejkach do masażu, płynach do kąpieli, kremach do twarzy i peelingach.