okłady z borowiny

Okłady z borowiny mają dobroczynny wpływ na cały organizm.

Torf wykorzystywany jest przede wszystkim w ogrodnictwie, rolnictwie, a także jako materiał izolacyjny w budownictwie. Potwierdzają się również właściwości konserwujące torfu, min. dzięki znaleziskom (doskonale zakonserwowanym) właśnie w okolicach torfowisk. W właściwości kosmetyczne torfu doceniła już królowa Kleopatra, chociaż jego właściwości lecznicze były znane już w starożytnej Grecji. W polskich uzdrowiskach stosowane są obecnie torfy lecznicze czyli borowiny oraz peloidy.

Więcej na temat: kosmetyki naturalne

W Krynicy używane są już od 1858 r. i wykorzystywane do kąpieli, zawijań borowinowych oraz kąpieli z dodatkiem emulsji borowinowej. Borowina doskonale wpływa na leczenie choroby zwyrodnieniowej, a także stanów pourazowych oraz dolegliwości bólowych związanych z mięśniami i stawami. Borowina ma działanie przeciwutleniające. Zawarte są w niej kwasy humusowe, które są świetnymi antyoksydantami, które uwalniają skórę z wolnych rodników (odpowiedzialnych za procesy starzenia). Do tego uszczelniają naturalny płaszcz lipidowy skóry, sprawiając, że woda nie ulatnia się z naskórka.

Po zabiegu z wykorzystaniem borowiny skóra jest oczyszczona, zregenerowana a także lepiej nawilżona i elastyczna w dotyku. Borowina może być wykorzystywana do pielęgnacji skóry mieszanej jak i suchej, a także tej z łuszczącym się naskórkiem. Torf ma dodatkowo działanie antyseptyczne, przez co doskonale wpływa na skórę tłustą i trądzikową. Kosmetyki z zawartością torfu znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach dostępnych w salonach kosmetycznych.